Read Now!

TEXAS MIDDLE SCHOOL UIL ACADEMIC STUDENTS AWARDED SIXTY-TWO MEDALS DURING RECENT DISTRICT COMPETITION

TEXAS MIDDLE SCHOOL UIL ACADEMIC STUDENTS AWARDED
SIXTY-TWO MEDALS DURING RECENT DISTRICT COMPETITION
 
Texarkana, TX – Texas Middle School students saw much success in their academic efforts during the District UIL Academic Competition in Hallsville, TX on February 3.
 
Students were awarded 62 medals for individual and team participation.  Placement, subject and coaching information is as follows: 
 
INDIVIDUAL AWARDS:
 
Art: Emma Thornton – 2nd Place (7th Grade); Gabby Lancaster – 3rd Place (6th Grade); Laura Garcia Olalde – 3rd Place (8th Grade); Kristina Colburn – 4th Place (6th Grade); Kyara Sanchez – 4th Place (8th Grade); Kaitlyn Colburn – 5th Place (7th Grade); Aubrey Egger – 6th Place (8thGrade).  Coached by Jason Delezen.
 
Chess:  Jason Mbonu – 1st Place (6th Grade); Zain Suelzer – 4th Place (6th Grade); James Powell – 6th Place (6th Grade).  Coached by Alyson Wint.
 
Editorial Writing:  Martha Bratcher – 4th Place (8th Grade).  Coached by Shelby Elliott.
 
Impromptu Speaking:  Joe Haynes-Stewart – 1st Place (7th Grade); Matthew Delk – 6th Place (7th Grade).  Coached by Meagan Hensley.
 
Listening Skills:  Mason Franklin – 3rd Place (7th Grade); Jalyn Golette – 5th Place (8th Grade).  Coached by Whitney Nunez.
 
Maps, Graphs & Charts:  Lizzie Debenport – 2nd Place (7th Grade); Victoria Hayden – 4th Place (7th Grade).  Coached by Shelly Ervin.
 
Mathematics:  Said Hernandez – 5th Place (7th Grade).  Coached by Jocelyn Ho.
 
Music Memory:  Marlee Bledsoe – 5th Place (7th Grade).  Coached by Whitney Nunez.
 
Number Sense:  John Thomas Borowitz – 2nd Place (7th Grade); Said Hernandez – 5th Place (7th Grade).  Coached by Jocelyn Ho.
 
Oral Reading:  Joe Haynes-Stewart – 1st Place (7th Grade).  Coached by Courtney Davis.
 
Ready Writing:  Chappell Culbertson – 1st Place (7th Grade); Martha Bratcher – 5th Place (8th Grade); Peyton Boyer – 6th Place (7th Grade); Aubrey Egger – 6th Place (8th Grade).  Coached by Shelby Elliott.
 
Science:  John Thomas Borowitz – 4th Place (7th Grade); Kristina Colburn – 6th Place (6th Grade).  Coached by Shelby Elliott.
 
Spelling:  Shreya Kurichety – 6th Place (8th Grade).  Coached by Stella Cochran.
 
Social Studies:  Jeb White – 2nd Place (7th Grade); Victoria Hayden – 3rd Place (7th Grade); Chapman White – 6th Place (7th Grade).  Coached by Emily Szymanski.
 
 
TEAM AWARDS:
Art:  Team of Aubrey Egger, Laura Garcia Olalde & Kyara Sanchez – 1st Place (8th Grade); Team of Kaitlyn Colburn, Lorelai Smith & Emma Thornton – 2nd Place (7th Grade).  Coached by Jason Delezen.
 
Calculator:  Team of Lizzie Debenport, Victoria Hayden & Wyatt Seidenschwarz – 3rd Place (7th Grade).  Coached by Shelly Ervin. 
 
Chess:  Team of Jason Mbonu, James Powell & Zain Suelzer – 1st Place (6th Grade).  Coached by Alyson Wint.
 
Maps, Graphs & Charts:  Team of Lizzie Debenport, Victoria Hayden & Wyatt Seidenschwarz – 3rd Place (7th Grade).  Coached by Shelly Ervin.
 
Mathematics:  Team of Said Hernandez, Lawton Nichols & Heriberto Rosales – 3rd Place (7th Grade).  Coached by Jocelyn Ho.
 
Number Sense:  Team of John Thomas Borowitz, Mason Franklin & Said Hernandez – 2nd Place (7th Grade).  Coached by Jocelyn Ho.
 
Science:  Team of John Thomas Borowitz, Lawton Nichols & Heriberto Rosales – 2nd Place (7th Grade); Team of Kristina Colburn, Reese Parkes & Zoe Taylor – 3rd Place (6th Grade).  Coached by Shelby Elliott.
 
Social Studies:  Team of Victoria Hayden, Chapman White & Jeb White – 1st Place (7th Grade).  Coached by Emily Szymanski.
 
# # #
 
PHOTO IDENTIFICATION (Left to Right)
Texas Middle School UIL Academic 6th Grade (left to right):
James Powell, Zain Suelzer, Reese Parkes, Jason Mbonu, Kristina Colburn, Gabby Lancaster, Zoe Taylor
Texas Middle School UIL Academics 8th Grade-1
 
Texas Middle School UIL Academic 7th Grade (left to right):
Front Row:  Chapman White, Emma Thornton, Lizzie Debenport, Marlee Bledsoe, Joe Haynes-Stewart, Jeb White
Middle Row:  Chappell Culbertson, Wyatt Seidenschwarz, Said Hernandez, Kaitlyn Colburn, Mason Franklin
Back Row:  Peyton Boyer, Matthew Delk, Victoria Hayden, Heriberto Rosales, Lawton Nichols, Lorelai Smith
Not Pictured:  John Thomas Borowitz
Texas Middle School UIL Academics 7th Grade
 
Texas Middle School UIL Academic 8th Grade (left to right):
Kyara Sanchez, Laura Garcia Olalde, Jalyn Golette, Shreya Kurichety, Martha Bratcher, Aubrey Egger
Texas Middle School UIL Academics - 6th Grade

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: